Uvodne misli
Povzetek
Z letošnjim srečanjem Seminar iz forenzične psihiatrije Lokarjevi dnevi 2014 nadaljujemo dolgoletno tradicijo posvetov iz forenzične psihiatrije, na katerih si izmenjujemo izkušnje pravniki in izvedenci psihiatri. Naša srečanja so potekala večinoma vsakoletno, zgodilo pa se je tudi, da je bil med srečanji večletni premor. Prvo posvetovanje o forenzični psihiatriji, na katerem so sodelovali strokovnjaki prava in medicine, je bilo tako že 23. in 24. aprila leta 1981, ob stoletnici psihiatrije na Slovenskem. Naslednje takšno posvetovanje pa je bilo šele leta 1989. Strokovni referati obeh posvetov so izšli leta 1990 v glasilu, ki je takrat izhajalo pri Katedri za psihiatrijo Medicinske fakultete v Ljubljani in Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana.
Med letoma 1990 in 2003 so bila redna srečanja v obliki strokovnih seminarjev. Na srečanjih smo osvetlili velik del psihiatričnih izvedenskih vsebin s področja kazenskih in civilnopravnih postopkov ter etičnih in strokovnih dilem psihiatričnega izvedenstva. Vse teme, ki smo jih obravnavali, so zajemale sodelovanje med strokovnjaki z obeh področij, prava in forenzične psihiatrije. Strokovni prispevki, ki so bili predstavljeni na seminarjih, so izšli tudi v zbornikih.
Po letu 2003 so srečanja za nekaj časa zamrla. Ponovno smo jih oživili s seminarjema forenzične psihiatrije leta 2011 in 2012. Obe srečanji sta bili usmerjeni na položaj in vlogo izvedenca psihiatra v kazenskem postopku.
Tokratno srečanje strokovnjakov s področja prava in forenzične psihiatrije je osemnajsto po vrsti. Namen letošnjega srečanja je pojasniti različne vidike sposobnosti strank v sodnih postopkih in vlogo izvedenca psihiatra ob tem. V prvi vrsti smo se posvetili ugotavljanju procesne sposobnosti in vlogi izvedenca psihiatra pri tem, to je temi, ki je v prejšnjih srečanjih še nismo obravnavali. Nova vsebina, ki je še nismo osvetlili, je tudi predstavitev vloge izvedenca psihiatra pri ugotavljanju sposobnosti otrok pri sodelovanju v sodnih postopkih. O vlogi izvedenca pri določanju poslovne in oporočne sposobnosti smo (skupaj s tematiko prištevnosti) že govorili na 9. forenzičnem seminarju leta 1997. Ker menimo, da te vsebine sodijo med osrednje forenzične teme, smo se jih odločili obravnavati ponovno.
Želim in upam, da bodo tudi strokovni prispevki in pogovori med udeleženci letošnjega strokovnega srečanja pravnikov in psihiatričnih izvedencev pripomogli k bogatenju našega strokovnega dela, k večjemu sodelovanju pri obravnavanju skupnih dilem in k oblikovanju skupnih strokovnih stališč.
Vita Pukl Gabrovšek, dr. med., specialistka psihiatrije
Sodna izvedenka za področje psihiatrija - medicina